Yöneticinin Kıvrak Zekalısı Böyle Olur!

Sharing is caring!Servet-i Fünun şair ve yazarlarından Süleyman Nazif, Sultan Abdülhamit Han aleyhine yazdığı sert yazılarla hep dikkati çekmiştir.

Zaten böyle yazıları sebebiyle, Paris’e kaçtı. Tekrar yurda döndüğünde Bursa’da vilayet mektupçuluğu göreviyle, ikamete memur edildi. 1908 yılında İstanbul’a dönüp gazetecilik yapmaya başladı. Bir ara Ebuzziya Tevfik ile yeni Tasvir-i Efkar Gazetesini çıkardı. Ancak gazete tutunamayıp kısa sürede kapandı. Süleyman Nazif, bundan sonra bir süre çeşitli valiliklerde bulunmuşsa da, bunları hakkıyla başaramadığı için idari hizmetleri tamamen bırakıp yazarlıkta karar kılmıştır…

İşte bu Süleyman Nazif Bağdat Valisi iken enteresan bir hadise yaşanmıştı… Bir gün III. Ordu Kumandanı Hafız İsmail Hakkı Paşadan bir telgraf alır. Telgrafı okuyunca birden rengi atar.

Şaşkınlığından kolları iki yana yığılır kalır. Etrafındakiler telaşlanıp çok kötü bir haber olduğunu sanırlar. O sırada Süleyman Nazif gayet alaycı bir şekilde mırıldanır:

-Acayip, böyle emir olur mu?

Telgrafta şu cümleler yazılıdır: “On bin okka şeker ile bin okka çayın yirmi dört saat içinde tedarik edilerek sevki…”

Süleyman Nazif hemen bir kağıt ve hokka ister. Bir cümle de o ekler ve telgrafı getiren zata uzatır:

-Götür bunu hemen Paşaya çeksinler.

Telgrafın cevabı derhal Paşaya çekilir. Telgrafta şunlar yazılıdır: “Çin İmparatoruna yazmış olduğumuz telgrafın yanlışlıkla vilayetimize gelmiş olduğu malumatınıza…”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares