Yaratıcılığın Ön Şartı Esinlenme (Kibarlık Olsun Diye Kopyalama Demek İstemedik)

Sharing is caring!

“MacKafalar (MacHeads)” olarak da bilinen sadık Apple kullanıcıları sizlere Bill Gates ve Microsoft’un Windows’un en önemli özelliğini olan grafiksel kullanıcı ara yüzünü (Graphical User İnterface, GUI) Apple Macintosh’tan kopyaladığını söyleyecektir. Kronoloji, teorilerini desteklemektedir. Apple, Macintosh sistemini 1984’te piyasaya sürdü. Sistem içerisinde, fare ve programları hareket ettirilebilen ve boyutları değiştirilebilen farklı pencereler olarak açmak özellikleri bulunuyordu. Windows sürüm tarihini 1983 olarak açıklamasına rağmen, Windows 1.0’ı, 1985’e kadar çıkarmadı. Macintosh geliştirilirken, Apple, Bill Gates dahil olmak üzere Windows’tan birkaç kişinin projelerini izlemesine izin vermişti. Microsoft ile Macintosh için bir yazılım anlaşması yapılmıştı. Apple’ın kurucusu Steve Jobs, Windows’un Mac’i taklit ettiğine ciddi bir şekilde inanıyordu. Windows’un tanıtımından kısa bir süre sonra Jobs, arsızca yapılan bir taklit olarak adlandırdığı bu durum konusunda Gates ile yüzleşti. Söylentiye göre Jobs, Gates’e bağırarak “Bizden çalıyorsun!” dedi, “Sana güvendim ve sen bizden çalıyorsun!”

Gates’in cevabı çok daha sakindi: “Aslında Steve, bence buna bakmanın birden fazla yolu var. İkimizin de zengin bir komşusu olduğunu düşün… ve diyelim ki ben gizlice onun evine girip televizyon setini çalmaya çalıştım ve fark ettim ki sen zaten onu çoktan çalmıştın.” Gates neden bahsediyordu? Sonrada ortaya çıktı ki farklı bir şirket zaten bir GUI modeli yaratmıştı: Xerox.

1970’de, Xerox şirketi iddialı bir proje başlattı. Özel bir araştırma merkezinde dünyanın en önde gelen bilgisayar mühendislerinden ve programcılarından bir takım oluşturdu: Palo Alto Araştırma Merkezi (Parto Alto Research Center, PARC). PARC’ta, mühendislere çok az bir denetimle inanılmaz büyüklükte bir bütçe sağlandı ve tek bir amaç vardı: Yenilik getirmek. 1973’e gelindiğinde PARC olağanüstü bir makine yarattı: Dünyanın ilk kişisel bilgisayarı olarak tasarlanan Alto. Alto sisteminde pencereler ve fare ile kontrol edilen bir imleç bulunmaktaydı. Cihaz programlama açısından büyük bir başarıydı ancak bedeli ağır oldu: Bilgisayar başı 40.000 dolar.

1979’da Xerox, gelecek vadeden Apple ve kurucusu Steve Jobs ile bir anlaşma yaptı. Jobs, PARC tesisini ziyaret etmesine izin verilmesi karşılığında, Xerox’un sadece bir milyon dolara Apple’ın yüz bin hissesini almasını mümkün kılacaktı (Apple’ın çok beklenen ilk halka arzı bir yıl sonra gerçekleşecekti). Jobs’a tesis içerisinde birkaç tur attırıldı ve onlardan birinde Alto ile karşılaştı. Ona pencerelerin nasıl açılıp kapandığını ve fare ile objelerin nasıl seçileceği ve yeniden düzenleneceği gösterildi. Jobs gördüklerine hayran olmuştu. Apple’a döndüğünde, bir geliştirici takımı kurdu ve benzer bir işletim sistemi yaratmak için çalışmalarını istedi. 1981’e gelindiğinde, Apple Xerox’tan 15 tane geliştirici transfer etmişti ve onlardan bilgilerini her ikisi de GUI ile ilgili iki farklı projeye uygulamalarını istemişti. 1984’te, Apple, Jobs’un değerli Mac’ini piyasaya sürdü. Hangi konseptlerin ödünç alındığına ve bunların kimlerden alındığına dair spekülasyonlar devam etmektedir. Jobs’un Xerox’u ziyaret ettiği sırada geliştirmekte olan Apple’ın Lisa modelinin, pek çok GUI fikrini barındırması çoktan planlanmıştı. Buna rağmen, Mac işletim sistemi Alto’nun geliştirilmiş bir versiyonuna çok benziyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares