Kibar ile nazik arasındaki Fark? – Prof. Dr. Andreas Schwarz

Sharing is caring!

17 Şubat 1886 tarihinde Budapeşte’de doğan Andreas Schwarz. Hukuk öğrenimini Budapeşte Üniversitesi’nde yapmıştır. Almanya’da Leipzig Üniversitesi’nde 1912’de doçent olan Schwarz, 1913’da Roma Hukuku, Medeni Hukuk ve Mukayeseli Medeni Hukuk profesörlüğüne atanmıştır. Daha sonra Freiburg Üniversitesi’ne geçen bu değerli bilim adamı Türk Hükümeti’nin çağrısı üzerine 1934’te Ernst E. HirschRichard Honig gibi Nazi Almanya’sından kaçmak zorunda kalan profesörlerle birlikte Türkiye’ye yerleşmiştir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk profesörlüğüne atanmış ve Türkiye’de modern Medeni Hukuk öğretisine büyük katkıları olan Schwarz, ölümüne kadar bu görevi sürdürmüştür.

İstanbul Üniversitesi’nde karşılaştırmalı hukuk dersini de veren Prof Schwarz,  yalnızca hukuk alanlarından ve uygulamalardan mukayeseler yapmakla kalmaz, aynı zamanda öğrencilerine hukuk jimnastiği de yaptırırdı. Çok ilginç örnekler vererek, onları hukuk mantığıyla düşünmeye zorlardı.

“Bir derste, öğrencilerine ‘Bana kibar adamla, nazik adamın tanımlamasını yapabilir misiniz?’ diye sorar.

Bazı yorumlar gelse de basit gibi görünen bu sorunun istediği cevabını alamaz ve kendi verdiği ilginç örnekle açıklar sorunun cevabını:

Bir adam düşünün. Herhangi bir yerde bulunan bir banyonun kapısını açıyor, bir de bakıyor ki, içeride bir hanım yıkanmaktadır. Hemen,

-Affedersiniz hanımefendi, diyerek kapıyı kapatıyor.

Bu, kibar bir adamdır. Şimdi aynı olayı, yeniden düşünelim. Bir başka adam geliyor. Banyonun kapısını açıyor ve içeride yıkanan hanımı görüyor ve hemen,

-Affedersiniz beyefendi, diyerek kapıyı kapatıyor.

İşte bu adam, nazik bir adamdır. Çünkü içeride bir hanımefendi görmediğini bildirmiş, böylece o hanımı rahatlatarak büyük bir nezaket göstermiştir. Unutmayın ki, hukuk uygulamasında böylesi nazik durumlar ve değerlendirmeler söz konusudur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares