Günah Keçisi

Sharing is caring!

John Romulus Brinkley (1885-1942) Kuzey Carolina kırsalında bir rahip ile baldızın gayrimeşru çocuğu olarak dünyaya geldi. Brinkley’nin babası aynı zamanda bir şifacıydı ve oğlu da onun ayak izlerini takip ederek panayır ve pazarlarda genç bir şarlatan olarak hizmet vermeye başladı.

1908 yılında Şikago’ya yerleşen Brinkley bu arada Bennett Eklektik Tıp Koleji’ne giderek kurslar aldı. Adı gayet havalı olan kursun kendisi pek öyle değildi ve aktarlıktan biraz halliceydi. 1911’de diplomasını alan Brinkley, Kansas’ta bir düzine üniversite derecesi vermesiyle meşhur Eletrik Tıp Üniversitesi’ne bir miktar para bayılarak diplomasını üniversite diplomasına çevirip, Arkansas ve Kansas’ta doktor olarak çalışma ruhsatı aldı.

Brinkley mesleğini Millford, Kansas’ta beş yıl boyunca ancak kıt kanaat geçinecek kadar icra etti ama 1917 sonbaharında hayatının akışını değiştiren bir şey oldu: 46 yaşındaki Bill Sittsworth adlı hasta Brinkley’e şikayetlerini anlatırken o da pencereden dışarıya bakıyor, çayırlara yayılmış keçilerin çiftleşmesini izliyordu. Sıkıntısı iktidarsızlık olan Sittsworth beş dakika önce gelse Brinkley’nin hiçbir çözüm önerisi olmayacaktı ama keçiler sağ olsun, artık bir fikri vardı!

Brinkley Sittsworth’e bir çift keçi testisi nakletti. Ameliyat ilk etapta gerçekten de işe yaramış görünüyordu. Kafası ticarete iyi basan Brinkley hastasını bu iyi haberi mümkün olduğunca yaymaya teşvik etti. Üstüne bir de Sittsworth bir seneden daha kısa bir sürede baba olunca Brinkley’nin değeri ağırlığınca altınla ölçülmeye başlandı. Şarlatan doktor vakit kaybetmeden 16 odalı özel lüks kliniği, Brinkley Sağlık Enstitüsü’nü açtı. Menüde sadece bir seçenek vardı: Keçi Testisi Nakli. Klinik büyük başarı kaydetti ve tezgahına Formula 1020 gibi sözde iktidar artırıcı yardımcı ürünler de kondu. Brinkley de birkaç güçlü radyo istasyonunu satın alarak kapsama alanını artırdı ve eğlence programlarını kendini Brinkley Sağlık Enstitüsü’nü övmeye adamış yağcılarla doldurdu.

20. yüzyılın ilk kırk yılı, ABD’nin ulusal tıp dünyasının kendi mesleki standartlarını oluşturmaya başladığı ve tıbbi uzmanlığın giderek daha profesyonel hale gelmeye başladığı yıllardı. Zamanla doktor olarak tescil edilebilmek için birtakım bilimsel standartlar getirildi. Brinkley’nin derecesini satın aldığı Eklektik Tıp Üniversitesi gibi üniversiteler yasaklandı. Şarlatanların kökünü kazımak için ciddi bir harekete girişildi. Bu hareketin lideri Journal of the American Medical Association editörü Morris Fishbein’di. Fishbein’in en azılı düşmanı ise keçilerle epey prim yapan John R. Brinkley’di. Fishbein, Brinkley’nin operasyonlarının vakit kaybından başka bir şey olmadığını, insan vücuduna ait bağışıklı sisteminin bir başka canlıya ait olan testisleri vakit kaybetmeden reddedeceğini söylüyordu. Sittswroth ve bazı diğer hastaların bu operasyonlardan yarar görmüş gibi görünmelerinin nedeni psikolojikti. Dahası bu operasyonlar tehlikeliydi. Brinkley hastalarının testis torbalarını (ve yumurtalıklarını! Brinkley kadınlara bile testis naklediyordu)  kurcalıyordu ama aslında hiçbir cerrahi eğitimi yoktu. Brinkley’nin ameliyatlara çakırkeyif girdiğine dair haberler durumu daha da vahim hale getiriyordu.

1930’da Amerikan Tıp Birliği’ne iletilen bir ton şikayetten ve Brinkley’nin kliniğinde vuku bulan bazı ölüm vakalarından sonra Fishbein konuyu mahkemeye taşıdı. Sonuç olarak Brinkley’nin doktorluk lisansı ve radyo ruhsatları iptal edildi.

Eğer politik gücü yüksek olursa ibreyi kendinden yana çevirebileceğini hisseden Brinkley, 1930 ve 1932 yıllarından vali olmak için adaylığını koydu. Her ikisinde de başarısız olunca Teksas’a göç etti ve Meksika-ABD sınırının Meksika tarafında yer alan Villa Acuna’da yeni bir radyo istasyonu kurarak ABD kurumlarından izin almaya gerek duymadan karasal radyo yayını yapabilmenin yolunu buldu. Bu dönemde ne kadar kazandığına yönelik sayıları kesin olmasa da yılda en az bir milyon dolar kazandığı tahmin ediliyordu.

1938’de Fishbein, Brinkley’nin sahtekarlıklarına karşı yeni bir saldırı başlattı. Bunun üzerine Brinkley de Fishbein’e hakaret ve karalama davası açtı. Brinkley’nin bu davayı kaybetmesi Amerika’da bu tip doktorların kamu nezninde nasıl algılandığına ve Amerika tıp mesleğinin bu tür şarlatanlıklardan temizlenmeye başlandığına dair önemli bir işaretti. 1941’de Brinkley, eşi ve yarım düzine kadar çalışanı posta sahtekarlığından (Brinkley kariyeri boyunca evlere çok fazla sayıda broşür göndermişti) suçlu bulunda, ancak işlediği tıbbi sahtekarlıklarından hiç hapis yatmadı. 1942 yılının Mayıs ayında keçi cennetini boyladı.

“Yalancılar ve Sahtekarlar Ansiklopedisi’nden alıntıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares