Boş Alanı Bulun

Sharing is caring!

Piyasada kimsenin dolduramadığı ya da sizin gibi karşılayamayacağı bildiğiniz bir ihtiyaç boşluğu yani “boş alan ” bulduğunuzda uygulanabilir bir iş fikriniz olduğunu anlarsınız. Güçlü ve duygusal bir ihtiyacı, insanların çok istediği bir şeyi arayın.

1980 yılında dördüncü kuşak bir mimar olan Fred Carl Jr. Eşiyle birlikte inşa ettikleri yeni evleri için bir mutfak tasarlıyordu. Margaret, annesinin 1947 yılında kullandığı Chambers marka ocak gibi oldukça dayanaklı bir gazlı ocak istedi. Ancak Chambers ocakları artık üretilmiyordu, bu yüzden Carl restoranların kullandığı ticari ocakları araştırdı. Ancak bu tarz ocakların evde kullanım için uygun olmadığını duydu.

Bu zorluk karşısında yılacak bir tip olmayan Carl, kendi evinde kullanabileceği profesyonel kalitede bir ocak tasarlamak için gece gündüz çalıştı. Eşiyle ne zaman dışarıda yemeğe çıksa araştırma yaptı, genellikle de restoranların mutfak kısmına geçerek ocakları inceliyor ve nasıl çalıştıklarını sorarak eşini utandırıyordu. Carl ticari ocakların evde kullanılamama sebebini anlamıştı: Sıradan bir kalorifer ocağı kadar çok ısı açığa çıkartıyorlardı.

Carl, ABD’deki birçok ocak üreticisini aradı ve fikrini anlattı: Evler için ticari tipte bir ocak üretmek. Herkes onun deli olduğunu düşündü. Üreticiler ona kimsenin evinde bu tip bir ocak istemeyeceğini söyledi.

Carl o anda bir iş fikri olduğunu fark etti. Bu küçük bir fikirdi: basit, odaklanılmış ve farklı. Böyle bir ihtiyaç olduğunu biliyordu. Eşi böyle bir ocak istiyordu ve kimse böyle bir şey  üretmiyordu, evde yemek yapan diğer kişilerin de dayanıklı, ticari tip bir ocak sahibi olmayı isteyebileceği ona makul göründü.

Carl bir grup ocak üreticisini tasarladığı ev tipi ticari ocaktan bir düzine yapması için bir araya getirdi. Onlara parası neyse verecekti ve buna ek olarak eğer satışları patlarsa daha da çok satın alacağını da söyledi. Üreticiler duruma şüpheyle yaklaştılar ancak nihayetinde bir ev aletleri üreticisini istediği ocağı sınırlı sayıda üretmesi için ikna etti.

Sanırım çoktan tahmin etmişsinizdir: Carl fırınına “Viking” adını verdi. Bu ismi seçmesinin sebebi Vikinglerin sert, sağlam ve dayanıklı olduğunu düşünmesiydi. Başta kendi birikimleri ve kredi kartlarıyla ödeme yapıyordu ancak daha sonra memleketi Mississippi’den küçük bir grup yatırımcı devreye girdi. İlk siparişini 1987 yılında aldı ve Viking fırınları hızla başarıya ulaştı. Fred Carl Jr. kazanan bir iş fikrine sahipti ancak bu onun için yalnızca bir başlangıçtı. Kısa sürede üretim, pazarlama ve bayi ağı ile anlaşma konularında bilgi edinmesi gerekti. Fırınını piyasaya sürdükten sonra doğal olarak eşi mutfağındaki tüm aletlerin bununla uyumlu olmasını istedi. Ardından Carl aksesuarlar ve bu ürüne eşlik edecek aspiratörler, ankastre fırınlar ve buzdolapları geliştirdi. Kişisel renovasyon projesi olarak başlayan bir şey, devasa bir başarı elde eden Viking cihazlara dönüştü.

Çığır Açan Marka – Catherine Kaputa, Mediacat Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares